Sprzedaż domu wydaje Ci się zapewne banalna – wystarczy wystawić ogłoszenie i czekać na zgłoszenie się zainteresowanego kupnem. Nie jest to do końca takie proste. Zapewne chcesz, by transakcja przebiegła bezproblemowo i z jak największym zyskiem dla Ciebie. Jest to możliwe pod warunkiem, że podejdziesz do sprawy chłodno i zadaniowo – czeka Cię sporo przygotowań, szczególnie w aspekcie wymaganej dokumentacji. Jak niczego nie pominąć? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek na temat dokumentów wymaganych przy sprzedaży domu.
Czego należy dopilnować przed wystawieniem domu na sprzedaż?
Jeśli podjąłeś decyzję o sprzedaży swojego domu, warto przygotować się pod pewnymi względami jeszcze zanim zamieścisz ogłoszenie. Dlaczego? Dzięki temu oszczędzisz sobie stresu, jeśli pierwszy zainteresowany zgłosi się szybciej, niż przewidywałeś. Czy wiesz, że statystycznie to właśnie pierwszy oglądający decyduje się na kupno? Zadbaj więc o nawet najmniejsze detale. Przede wszystkim sprawdź stan techniczny domu i napraw ewentualne usterki. Kupujący na pewno sprawdzi nieruchomość bardzo dokładnie, a ukryte wady mogą przekreślić w jednej chwili możliwość finalizacji transakcji. Musisz się liczyć z tym, że oglądający odwiedzi Cię w towarzystwie fachowca. Poza tym jest to istotny element przy samej wycenie nieruchomości. Czy wiesz, że nawet odświeżenie domu wpływa na kwotę, na jaką możesz liczyć? Jeśli jesteśmy przy szacowaniu wartości Twojego budynku, to jest to obszar, w którym przyda Ci pomoc specjalistów ds. nieruchomości. Na podstawie ogólnego trendu na rynku, stanu Twojego domu i potencjalnej grupy docelowej zainteresowanych kupnem, biura nieruchomości zaproponują kwotę, która będzie najbardziej odpowiednia. Pozostaje kwestia zorganizowania niezbędnej dokumentacji, jeśli chodzi o sprzedaż domu. Jakie dokumenty musisz przygotować, zanim wystawisz ogłoszenie?
Sprzedaż domu – jakie dokumenty są Ci potrzebne przed finalizacją transakcji?
Niektórych dokumentów nie uzyskasz od ręki. Dlatego też lepiej zacząć kompletować dokumentację, zanim wystawisz ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości. Część kwitów na pewno masz w domu, jednak większość znajduje się w odpowiednich instytucjach i urzędach. Zobacz, jaka dokumentacja będzie Ci potrzebna.
Dokumenty, które masz w domu
Przy podpisaniu umowy sprzedaży domu musisz okazać zaświadczenie potwierdzające własność nieruchomości. Zazwyczaj jest to akt notarialny, postanowienie spadkowe, akt poświadczenia dziedziczenia lub umowa darowizny. W przypadku nabycia domu drogą spadku, darowizny lub poprzez np. zasiedzenie, potrzebujesz także zaświadczenia Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. W jakim celu? Musisz potwierdzić, że podatek od spadków i darowizn został zapłacony lub zostałeś z niego zwolniony. Zdarza się, że dom, który nabyłeś drogą spadku, był przedmiotem dziedziczenia także innych spadkobierców. Wówczas powinieneś mieć zaświadczenie zbycia udziałów do nieruchomości od każdego z nich. Absolutną podstawą jest także odpis księgi wieczystej.
Dokumentacja wydawana przez Starostwo lub Urząd Miasta
Podstawowym dokumentem, którego wymaga się podczas podpisania umowy sprzedaży domu, jest wypis z rejestru gruntów. Dodatkowo, jeśli działka ma zostać podłączona do nowej księgi wieczystej, wówczas w Wydziale Geodezji należy załatwić wyrys z mapy ewidencyjnej. Potrzebujesz także zaświadczenia dotyczącego objęcia nieruchomości planem urządzenia lasu. Musisz również wykazać, że nie masz zaległości podatkowych lub uiściłeś opłatę za użytkowanie wieczyste nieruchomości. Wydawane jest w tym celu stosowne zaświadczenie. Warto przygotować także dokumentację dotyczącą pozwolenia na budowę domu. Kupujący może oczekiwać wykazania, że nie była to samowola budowlana. Zazwyczaj oczekuje się także dzienników budowy.
Jakie dokumenty musisz pobrać z Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta?
Jeśli sprzedajesz dom, który jest w trakcie budowy, powinieneś postarać się o ostateczne pozwolenie na budowę, dziennik budowy oraz projekt budowlany. To niezbędna dokumentacja podczas podpisania umowy sprzedaży nieruchomości, która nie została jeszcze ukończona. Konieczne jest też okazanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego, a także stosowne zaświadczenie o rewitalizacji. Musisz również wcześniej wymeldować wszystkie osoby, które były w tym domu zameldowane. W tym celu udaj się do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta, ponieważ przy tej okazji musisz złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zameldowanych osób, czy to na czas nieokreślony, czy określony. Pamiętaj, że to całkowicie inny dokument niż potwierdzenie wymeldowania, które otrzymasz w Urzędzie przy wymeldowaniu tych osób.
Sprzedaż domu – jakie dokumenty mogą Ci się jeszcze przydać?
Często potencjalny kupujący chce mieć wgląd w dokumentację techniczną domu. W tym celu należy uzyskać stosowne świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości. Musisz wiedzieć, że kupujący ma aż dwa lata na to, by na Twój koszt wykonać takie świadectwo, jeśli uzna to za stosowne. Co więcej, dość często w domach mamy zarejestrowaną działalność gospodarczą. Przed podpisaniem umowy sprzedaży u notariusza należy ją wyrejestrować i przedstawić wypis z CEIDG. Jeśli w chwili podpisywania aktu notarialnego Twoja firma nadal figuruje pod adresem nieruchomości, musisz wykazać zaświadczeniem z Urzędu Skarbowego i ZUS-u, że nie masz zaległości w opłatach.
Sprzedaż domu to proces, w którym prawidłowo zebrana dokumentacja znacznie skraca czas finalizacji umowy. Przebieg transakcji jest dość wymagający i wiąże się z szeregiem działań, które mogą Cię przytłoczyć. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów. Mamy wieloletnie doświadczenie w przygotowaniu całego procesu sprzedaży – nie wahaj się zgłosić do nas. Pomagamy na każdym etapie transakcji, dbając o Twój komfort i spokojną głowę. Zapraszamy!