Wszystkie działania związane z ustaleniem ceny nieruchomości nie są prostą sprawą. Na finalną cenę domu lub mieszkania składa się wiele czynników i nie zawsze są one oczywiste. Proces wyceny jest istotny zarówno z punktu sprzedaży nieruchomości, jak i jej kupna. Jak wycenić nieruchomość? Czy możemy dokonać tego samodzielnie? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad.
Wycena nieruchomości – co musisz o niej wiedzieć?
Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, istnieje zasadnicza różnica między wartością nieruchomości, a jej ceną. Wartość nieruchomości jest całkowicie pozbawiona emocjonalnych przesłanek. Wpływ na nią mają jedynie obiektywne jej cechy. Cena natomiast nosi znamiona sentymentalnego stosunku do nieruchomości i jest to wartość wyrażona w pieniądzach. To właśnie taką kwotę chce uzyskać sprzedający, a nabywca jest ją skłonny zapłacić, by otrzymać prawa do nieruchomości. Zarówno na wartość, jak i na cenę wpływa wiele czynników, które muszą zostać poddane wnikliwej ocenie.
Ocena ta to element wyceny nieruchomości. Można powiedzieć, że wycena nieruchomości to próba określenia jej wartości, która jest możliwa do wyrażenia w kwocie. Wiele czynników ma na nią wpływ i należy brać pod uwagę zarówno te mierzalne, jak i emocjonalne parametry. Takie podejście jest wystarczające w przypadku sprzedaży lub kupna nieruchomości, natomiast sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli należy ją wycenić dla określonej instytucji, np. banku lub sądu. Wówczas znaczenie ma jedynie rzeczywista wartość domu lub mieszkania – do jej określenia potrzebna Ci będzie pomoc rzeczoznawcy.
Od czego zależy wycena nieruchomości?
Wycena nieruchomości powinna być przeprowadzona indywidualnie i dotyczyć konkretnego przypadku. Szablonowe podejście w żadnym wypadku się nie sprawdzi. Należy wziąć pod uwagę aspekty, które będą istotne z punktu widzenia kupującego. Dlatego też przy ocenie wartości nieruchomości kieruj się przede wszystkim stanem budynku, funkcjonalnością pomieszczeń, a także wyposażeniem. Wielkość domu lub mieszkania, a także lokalizacja, również nie pozostają bez znaczenia. Łatwiej sprzedać nieruchomość, gdy jest ona położona na przedmieściach, a w jej otoczeniu znajduje się dużo terenów zielonych. Wówczas jej wartość jest wyższa niż przeciętnego domu w pobliżu np. fabryk. Na wyższą wycenę możesz liczyć także w przypadku, kiedy nieruchomość zapewnia łatwy dostęp do obiektów użyteczności publicznej. Na szczęście obecnie odległość od centrum miasta nie stanowi dla ludzi większego problemu. Coraz częściej docenia się położenie peryferyjne nieruchomości – ze względu na większy spokój, a tym samym życie z dala od zgiełku dużych metropolii.
Jak wycenić nieruchomość samodzielnie?
Samodzielna wycena nieruchomości nie jest prostym zadaniem. Będzie to wymagało od Ciebie dobrej znajomości niuansów technicznych Twojego domu lub mieszkania. Jak wycenić nieruchomość samodzielnie? Weź pod uwagę kilka istotnych czynników.
To, co interesuje przyszłych nabywców najbardziej to metraż i wyposażenie. Powierzchnia całkowita domu to jedno – znaczenie mają także takie elementy, jak ilość kondygnacji, piwnica lub pomieszczenie gospodarcze, tarasy i balkony. Ważna jest także funkcjonalność pomieszczeń. Dodatkowo istotne z punktu widzenia kupującego będzie wyposażenie lub jego brak. Nowoczesny sprzęt i modna aranżacja wnętrz to czynniki, które zdecydowanie podnoszą wartość nieruchomości.
Kupujący zwróci uwagę również na stan techniczny budynku. Nieruchomość, która wyposażona jest w nowe instalacje, z pewnością ma wyższą wartość niż ta, w której wymagają one wymiany. Ważne jest także to, czy dom pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego.
Lokalizacja i stan prawny nieruchomości to kwestie, które również nie pozostają bez znaczenia. Weź pod uwagę położenie swojego domu, a przede wszystkim odległość od ważnych z punktu widzenia kupującego obiektów, takich jak np. szkoła. O stanie prawnym swojej nieruchomości dowiesz się z księgi wieczystej. To kopalnia informacji, które będą bardzo istotne przy wycenie.
Niezbędnym działaniem przy szacowaniu wartości nieruchomości jest porównanie jej z innymi, o podobnych parametrach. Dzięki temu sprawniej oszacujesz, jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku. Pamiętaj także, by na początku podać nieco wyższą cenę – zostawisz sobie i kupującemu przestrzeń do negocjacji.
Wycena nieruchomości – poproś specjalistę
Jako że wycena nieruchomości nie jest prostą sprawą i wymaga wiedzy na wielu płaszczyznach, możesz poprosić o pomoc specjalistę. Jeżeli potrzebujesz wyceny, by wystawić swoją nieruchomość na sprzedaż, skorzystaj z usług pośrednika. Dla naszego biura to chleb powszedni – ocenimy wartość Twojego domu sprawnie i precyzyjnie. Zadbamy, by transakcja była dla Ciebie korzystna!
Jeżeli zaś musisz wycenić nieruchomość w celu przedłożenia dokumentu określonej instytucji, np. bankowi, musisz skorzystać z usług rzeczoznawcy. Zasady takiej wyceny są ściśle uregulowane przez prawo, a głównie przez Ustawę o gospodarce nieruchomościami i Rozporządzenie Rady Ministrów. W tych dokumentach znajdują się wszelkie wytyczne odnośnie do przeprowadzenia kalkulacji, a także wszystko to, co należy wziąć przy niej pod uwagę. Opinia rzeczoznawcy o wartości nieruchomości to forma operatu szacunkowego.
Błędne oszacowanie ceny – jakie konsekwencje za sobą niesie?
Zawyżenie lub zaniżenie wartości nieruchomości przy sporządzaniu wyceny może być dla Ciebie niekorzystne w skutkach. Jeśli podasz zbyt wysoką cenę, wówczas długo może nie znaleźć się kupiec – sprzedaż może się przeciągać. Z kolei zbyt niska cena i szybkie zakończenie transakcji to często strata finansowa, której z pewnością chcesz uniknąć.
Pamiętaj, że do sprzedaży własnej nieruchomości podchodzimy często zbyt emocjonalnie. Dlatego warto powierzyć wycenę specjaliście, który oszacuje jej wartość na chłodno i przede wszystkim – profesjonalnie. Jeśli szukasz pośrednika, który pomoże Ci w kalkulacji, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem!