Kupno własnego mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmiesz w życiu. W końcu to inwestycja na długie lata. Zwykle wymaga ona włożenia w całe przedsięwzięcie ogromnych środków, a nawet zaciągnięcia wysokiego kredytu. Gra jest jednak warta świeczki. Chyba nie ma przyjemniejszego uczucia niż odebranie kluczy do własnych czterech ścian. Jednak, aby gorzko się nie rozczarować, przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania musisz koniecznie zwrócić uwagę na kilka kwestii. Nasz dzisiejszy poradnik z pewnością Ci w tym pomoże.
Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie na własność?
Własne lokum to cel, do którego dąży wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego. W końcu mieszkanie na własność daje poczucie stałości i bezpieczeństwa, w którym może kwitnąć życie rodzinne. Takiej stabilności w żadnym wypadku nie zagwarantuje Ci mieszkanie na wynajem, które wiąże się dodatkowo z wymogiem comiesięcznego płacenia czynszu. A ten, jak wiemy, jest nierozłącznie związany z wolą właściciela lokum. Decydując się na zakup własnego mieszkania, jesteś rzecz jasna zobowiązany do spłacania rat kredytu. Jednak w tym przypadku płacisz za swoją niezwykle opłacalną w przyszłości inwestycję, a nie prawo do mieszkania w czyimś lokum, w którym panują zasady jego właściciela. Ta ostatnia kwestia wiąże się również z brakiem możliwości wyremontowania mieszkania wedle swojego gustu czy dokonaniu tak znaczących zmian, jak wyburzenie ściany, wymiana okien, czy wymiana dużych sprzętów AGD. Posiadanie własnego mieszkania wiąże się również z możliwością przygarnięcia zwierzaka, na którego często nie chcą zgodzić się właściciele mieszkań na wynajem w obawie przed ich zniszczeniem.
Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę na samym początku?
Zakup własnego mieszkania to bardzo odpowiedzialna decyzja – dlatego powinna być też gruntownie przemyślana. Na samym początku, jeszcze zanim przekroczysz próg interesującego Cię lokum, koniecznie zapoznaj się z jego okolicą. Nie ukrywajmy, że położenie budynku wpływa na atrakcyjność samego mieszkania. Chętniej wybieramy miejsca położone blisko węzłów komunikacyjnych, supermarketów, dobrych restauracji, siłowni oraz terenów zielonych, takich jak skwery czy parki. Dla rodziców szczególnie ważna jest także bliskość żłobków, przedszkoli i szkół czy osiedlowych placów zabaw. Dlatego też szukając idealnej dla siebie oferty kupna wymarzonego mieszkania, zwróć uwagę na to, czy okolica odpowiada wszystkim lub chociażby większości Twoich potrzeb. Jeśli zależy Ci na cichym i ustronnym miejscu z dużą ilością zieleni, centrum miasta raczej nie będzie najlepszym wyborem dla Ciebie. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku dużej odległości od przystanków komunikacji miejskiej, kiedy nie posiadasz samochodu, a wciąż musisz dojeżdżać do pracy.
Koniecznie oceń też, czy podoba Ci się sam budynek i jego najbliższa okolica, jak na przykład osiedlowe podwórko. W końcu będziesz mijał je codziennie, a wrażenie jakie na Tobie zrobi, na pewno będzie miało wpływ na Twój późniejszy komfort życia w tym miejscu. Wchodząc do budynku, musisz zwrócić uwagę również na wygląd klatki schodowej – zwłaszcza na to, czy na ścianach nie widać nigdzie szkodliwych grzybów. W przypadku wielopiętrowego bloku warto sprawdzić, czy zamontowane są w nim sprawne windy. Przed decyzją o kupnie mieszkania zainteresuj się również stanem technicznym budynku – czy jest on ocieplony, w jakim stanie jest elewacja oraz wszystkie instalacje, a także kwestią insektów, takich jak karaluchy czy pluskwy. Warto zapytać administratora budynku o przeprowadzane dezynfekcje i tym podobne. Jeśli marzysz o mieszkaniu na poddaszu, koniecznie zorientuj się także, w jakim stanie znajduje się dach. Pamiętaj, że to Ty pierwszy odczujesz nieprzyjemne skutki przeciekającego zadaszenia.
Kupno mieszkania – na co należy zwrócić uwagę w jego wnętrzu?
Wygląd budynku i jego okolica nie wzbudzają u Ciebie żadnych zastrzeżeń? W takim razie możesz przejść do następnego etapu – oglądania samego mieszkania. Odpowiedz sobie na pytanie, czy odpowiada Ci jego metraż, rozmieszczenie pomieszczeń i ich wysokość, a także wielkość i ilość okien. Koniecznie zwróć również uwagę na ich stan. Tak samo skontroluj sufit, ściany i podłogi. Sprawdź, czy nie ma na nich śladu pleśni, grzybów czy pęknięć. Obowiązkowo dokonaj także przeglądu instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Dowiedz się również, jaki rodzaj ogrzewania zastosowany jest w danym budynku.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego?
Wiele osób planujących zakup własnego lokum może spotkać się z terminem „rynek wtórny”. Co właściwie mamy przez to rozumieć? Już tłumaczymy. Rynek wtórny to po prostu mieszkania z tzw. „drugiej ręki”, czyli lokale, z których ktoś już kiedyś korzystał. Decydując się na zakup takiego mieszkania, koniecznie musisz dokonać weryfikacji jego stanu prawnego. W tym celu sprawdź, kto jest prawnym właścicielem lokum i czy nikt inny nie ma do niego żadnych praw. Koniecznie dowiedz się także, czy mieszkanie ma księgę wieczystą, czy nie jest obciążone hipoteką, ani czy jego właściciel nie jest zadłużony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Poproś go o pokazanie aktu własności nieruchomości. Zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania z rynku wtórnego sprawdź też, czy nikt go nie wynajmuje lub nie jest w nim zameldowany, ani nie posiada prawa do jego dożywotniego użytkowania. Obowiązkowo powinieneś dowiedzieć się, czy lokal, którym jesteś zainteresowany, jest ubezpieczony. Jeśli nie, będziesz musiał zorientować się, ile takie ubezpieczenie wyniesie. To z pewnością wpłynie na końcową cenę kupna mieszkania. Warto także dopytać o kwestię podatków czy użytkowania wieczystego. Musisz zdawać sobie sprawę, że koszty z nimi związane mogą być wyższe w centrum miasta. Koniecznie dowiedz się także, ile wynoszą comiesięczne opłaty wnoszone do administracji. Najlepiej, abyś na własne oczy zobaczył dokument z podsumowaniem kosztów za ogrzewanie, wodę, sprzątanie klatki schodowej, zarządzanie budynkiem czy składkę na fundusz remontowy. Jest to o tyle ważne, że wysokość czynszu może znacznie różnić się w zależności od danej spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Tym samym może wpłynąć to na atrakcyjność, a przede wszystkim opłacalność danej oferty.
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę?
Rynek pierwotny to mieszkania znajdujące się najczęściej w nowo wybudowanym budynku, w których nikt inny wcześniej nie mieszkał. Osoby szukające lokum na rynku pierwotnym, cenią sobie nowoczesne rozwiązania i nowoczesną architekturę. Jeśli i Ty należysz do potencjalnych kupców tego rodzaju mieszkania, z pewnością ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo – zarówno prawne, jak i to finansowe. Dlatego przed decyzją o zakupie koniecznie musisz przejrzeć całą dokumentację. Co powinno się w niej znaleźć? Podstawowym dokumentem jest prospekt informacyjny sporządzony dla konkretnej inwestycji. Każdy deweloper ma obowiązek go sporządzić jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań i przedstawić do wglądu klientowi. Prospekt powinien zawierać informację o ostatnim projekcie realizowanym przez dewelopera, prawomocne pozwolenie na budowę, numery działek i ksiąg wieczystych, planowany termin rozpoczęcia oraz zakończenia prac, a także informację o zadłużeniu dewelopera na potrzeby danej inwestycji. W prospekcie musi znaleźć się również część indywidualna. Przedstawiona jest w niej cena za metr kwadratowy, liczba miejsc postojowych i parkingowych, a także zakres dostępnych mediów oraz prac wykończeniowych – wraz z ich standardem. Dodatkowym zabezpieczeniem może być również poszukanie informacji o danej firmie deweloperskiej w niezależnych źródłach, a zwłaszcza sprawdzenie, czy interesujące nas przedsiębiorstwo nie znajduje się w stanie upadłości czy likwidacji. Takie dane znajdują się na przykład w Polskim Związku Firm Deweloperskich czy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli jeszcze bardziej chcesz upewnić się, że skorzystanie z usług danej firmy jest dobrym pomysłem, w ostateczności możesz samodzielnie sprawdzić, czy deweloper faktycznie posiada prawo do dysponowania gruntem. Taką informację znajdziesz bez problemu w księdze wieczystej. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego skontrolujesz zaś, czy firma otrzymała pozwolenie na budowę na danym terenie.
Przedwstępna umowa kupna mieszkania – przydatne wskazówki
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do zakupu swojego wymarzonego mieszkania, dobrym pomysłem będzie sporządzenie przedwstępnej umowy kupna mieszkania. Co warto w niej zawrzeć? Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie określenie stron umowy. Oznacza to po prostu podanie najważniejszych danych sprzedającego i kupującego. Konieczny będzie również opis stanu prawnego lokalu. Obowiązkowym punktem umowy jest także podanie dokładnej ceny brutto, wynikającej z ryczałtu lub ceny metra kwadratowego. Najlepiej, aby od razu jasno określić termin i sposób płatności za zakup mieszkania. Nie możesz zapomnieć również o podaniu jego dokładnego metrażu. W tym przypadku należy zaznaczyć zarówno metraż całościowy, jak i poszczególnych pokoi, wraz z informacją o piętrze, na którym znajduje się lokal. Dobrym pomysłem będzie także opisanie obecnego stanu mieszkania (w przypadku kupna lokum z rynku wtórnego) albo określenie standardu jego wykończenia (w wypadku rynku pierwotnego). W umowie przedwstępnej warto podać też informacje o dodatkowych przynależnych pomieszczeniach wraz z ich metrażem, takich jak piwnica czy komórka lokatorska. Jeśli masz zamiar kupić mieszkanie w nowo wybudowanym budynku, w umowie można zawrzeć także zapisy o terminie zakończenia prac, usunięcia usterek czy zasady wprowadzenia zmian w lokalu jeszcze w czasie budowy. W przypadku kupna mieszkania z drugiej ręki w umowie warto zawrzeć zaś dodatkowo informacje o terminie jego opuszczenia przez dotychczasowych lokatorów czy też umowie przyrzeczonej.
Kupno mieszkania – skorzystaj z pomocy specjalisty!
Jak sam widzisz, kupno mieszkania wiąże się z szeregiem bardzo istotnych czynności, które są jednak niezbędne do uniknięcia wszelkich problemów w przyszłości. Jednakże zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze będziesz mieć czas i sposobność, by zająć się wszystkim osobiście. Z tego powodu polecamy Ci skorzystanie z naszych profesjonalnych usług – zwłaszcza, jeśli szukasz swojego własnego mieszkania w Warszawie i okolicach. Doświadczenie naszej firmy na rynku nieruchomości pozwoli Ci zaoszczędzić czas i nerwy związane z zakupem wymarzonego lokalu. Od początku do końca zajmiemy się wszystkimi istotnymi sprawami i formalnościami. Naszym głównym celem jest Twoje bezpieczeństwo i zadowolenie z transakcji. Dlatego gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą!