Sprzedaż domu to proces. Szacuje się, że może on potrwać nawet dwa lata! Procedury związane ze sprzedażą nieruchomości należą do tych bardziej skomplikowanych. Warto więc wiedzieć, jak się do tego przygotować, by zakończyć proces szybko i pomyślnie. Co trzeba wiedzieć przy sprzedaży domu? Od czego zacząć? Mamy dla Ciebie garść wskazówek.
Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży
Kluczem do udanej transakcji jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie nieruchomości. Jeśli zdecydowałeś, że chcesz sprzedać swój dom, musisz zacząć proces od właściwego przygotowania go do każdego etapu. Niezależnie od tego, jaką nieruchomość zamierzasz wystawić na sprzedaż, zadbaj najpierw o jej stan techniczny i wizualny – to niezbędne, by przygotować atrakcyjne ogłoszenie, a także prawidłowo wycenić nieruchomość.
Zorientuj się więc, czy dom wymaga napraw – jeśli tak, to jest to właściwa pora na skorzystanie z pomocy fachowca. Usterki mogą niepotrzebnie obniżyć wartość całego obiektu. Po realizacji drobnego remontu istotne jest też zadbanie o wizualną stronę Twojego domu.
Atrakcyjny wygląd nieruchomości przyciągnie kupujących znacznie szybciej, a także zwiększy kwotę, za którą możesz ją sprzedać. Oczywiste więc jest także doprowadzenie do porządku terenu wokół domu. Jeśli zaś chodzi o wnętrza, to mogą wymagać odświeżenia i delikatnej zmiany designu, by całość cieszyła się zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców. Coraz popularniejszy staje się home staging, czyli profesjonalne usługi związane z przygotowaniem domu na sprzedaż – korzysta się z nich nie tylko w obszarze sprzątania, ale także tworzenia zachęcającej aranżacji.
Sprzedaż domu – co trzeba wiedzieć na temat jego wyceny?
Wyznaczenie najlepszej ceny za nieruchomość to trudne zadanie – składa się na to wiele czynników. Jeżeli chcesz wycenić nieruchomość samodzielnie, warto poprosić najpierw o pomoc fachowego rzeczoznawcę, który precyzyjnie oceni, jaka kwota będzie odpowiednia. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie podasz ani zbyt niskiej kwoty, ani zbyt wysokiej. Możesz także oddać sprawę wyceny w ręce pośrednika. Jeśli zdecydujesz się jednak na podanie swojej własnej ceny domu, bez konsultowania tego ze specjalistami, weź pod uwagę, że Twoje szacunki mogą być nieprecyzyjne, co może odbić się negatywnie na rezultacie potencjalnej transakcji. Cały proces wyceny jest dość żmudny, dlatego też zdecydowanie warto powierzyć go fachowcom.
Wymagane dokumenty
Sprzedaż nieruchomości to nie tylko wystawienie ogłoszenia i cierpliwe oczekiwanie na zainteresowanie potencjalnych kupujących. Warto wcześniej zgromadzić niezbędną dokumentację, która może w znacznym stopniu skrócić proces sprzedaży. Pamiętaj, że listę potrzebnych dokumentów możesz uzyskać od notariusza. Istnieje jednak kilka podstawowych pozycji, które możesz przygotować w każdym przypadku.
Najważniejszy jest numer księgi wieczystej. Kupujący znajdzie tam wiele informacji na temat stanu nieruchomości. Niezbędne są także dokumenty poświadczające tytuł prawny do domu, a także sposób, w jaki go nabyłeś. Może to być akt notarialny lub postanowienie sądu o nabyciu spadku. W przypadku nabycia domu po 2006 roku konieczne będzie przedłożenie zaświadczenia z urzędu skarbowego o ewentualnym opłaceniu podatku.
Pozostałe, niezbędne dokumenty to:
– zaświadczenie o braku osób zameldowanych w domu,
– zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
– wypis z rejestru gruntów, z wyrysem z mapy ewidencyjnej,
– zaświadczenie o tym, że posesja nie jest objęta planem urządzenia lasu i nie znajduje się w strefie rewitalizacji,
– dokumentacja techniczna lub pozwolenie na użytkowanie domu.
Opcjonalnie mogą Ci być potrzebne takie dokumenty, jak:
– decyzja o wysokości podatku,
– decyzja o warunkach zabudowy,
– świadectwo energetyczne budynku.
Czy warto realizować proces sprzedaży samodzielnie?
Wzięcie na swoje barki przeprowadzenia sprzedaży nieruchomości to wielkie wyzwanie, które niesie ze sobą wiele trudności. Przede wszystkim musisz liczyć się z tym, że cały proces zajmie Ci dużo czasu. Wszelkie formalności urzędowe, ogłoszenia o sprzedaży, przygotowanie domu, a także liczne kontakty z zainteresowanymi kupnem to tylko kilka zadań, z jakimi będziesz musiał się zmierzyć. Niezmiernie ważna jest także podstawowa znajomość przepisów związanych z nieruchomościami, by cały proces był zgodny z prawem. Jedyną zaletą płynącą z tego rozwiązania jest oszczędność pieniędzy – zwykle pozorna. Nie płacisz pośrednikowi, jednak wiąże się to z dużymi nakładami czasu.
Sprzedaż domu z pośrednikiem – co musisz wiedzieć?
Jeśli brak Ci czasu lub nie czujesz się pewnie, zleć sprzedaż domu pośrednikowi. Co trzeba wiedzieć w tym aspekcie? Wiąże się to na pewno z opłaceniem prowizji. Jednak zlecając to zadanie specjaliście, możesz mieć pewność, że wszystko zostanie załatwione profesjonalnie, z minimalnym zaangażowaniem Twojego czasu. Co więcej, pośrednik przejmie większość kłopotliwych obowiązków związanych ze sprzedażą, dzięki czemu istnieje duża szansa na szybsze sfinalizowanie transakcji. Dlatego też warto zlecić to specjaliście. Jako biuro z wieloletnim doświadczeniem zajmiemy się całym procesem sprzedaży Twojego domu – pomożemy na każdym etapie, dbając o Twój komfort!
Końcowym etapem sprzedaży domu jest finalizacja transakcji. Ostateczną umowę podpisuje się u notariusza i często jest poprzedzona umową przedwstępną, która stanowi gwarancję dla obu stron – nabywca ma pewność, że lokal jest zarezerwowany, a sprzedający, że kupujący jest poważnie zainteresowany kupnem.
Jak widzisz, sprzedaż domu jest wymagającym procesem – jeśli chcesz go prowadzić samodzielnie, musisz posiadać wiedzę z wielu obszarów, by nie stracić na transakcji. Dlatego zdecydowanie lepiej powierzyć sprzedaż nieruchomości specjaliście. Podejmij z nami współpracę i miej pewność, że Twoja sprawa jest w dobrych rękach. Zapraszamy!